Časté dotazy
Jak můžu kontaktovat insolvenčního správce?
Insolvenčního správce můžete kontaktovat prostřednictvím e-emailu insolvence@forteslegal.cz, datové schránky r2zp2mb, případně telefonicky, a to pouze v úředních hodinách.
Jak a kdy mám povinnost hradit zálohu na odměnu a hotové výdaje insolvenčního správce?
UNESENÍ O ÚPADKU PŘED ÚČINNOSTI NOVELY V ROCE 2024
Zálohu na odměnu a náhradu hotových výdajů insolvenčního správce za výkon funkce celkem ve výši 1.089,- Kč vč. DPH (jednotlivec) nebo 1.634,- Kč vč. DPH (společné oddlužení manželů) je třeba hradit za každý započatý kalendářní měsíc od rozhodnutí o úpadku (včetně měsíce, kdy bylo o úpadku rozhodnuto) do doby první splátky dle splátkového kalendáře schváleného soudem v usnesení o schválení oddlužení. Insolvenční správce za tímto účelem zřídí účet majetkové podstaty, který dlužníkovi sdělí doporučeným dopisem (případně e-mailem) spolu s výzvou o kontaktování insolvenčního správce.
Např. Usnesení o úpadku bylo vydáno 15.9.2020. Usnesení o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty bylo vydáno 15.2.2021. Počínaje měsícem září 2020 máte povinnost hradit zálohu na odměnu a hotové výdaje insolvenčního správce, a to až do února 2021 – tedy 6 x 1.089,- Kč (1.634,- Kč).
USNESENÍ O ÚPADKU PŘED ÚČINNOSTI NOVELY V ROCE 2024
Zálohu na odměnu a náhradu hotových výdajů insolvenčního správce za výkon funkce celkem ve výši 2.178,- Kč vč. DPH (jednotlivec) nebo 3.267,- Kč vč. DPH (společné oddlužení manželů) hradí v souladu s usnesením o povolení oddlužení plátce příjmu dlužníka nebo dlužník a to za každý započatý kalendářní měsíc od rozhodnutí o úpadku (včetně měsíce, kdy bylo o úpadku rozhodnuto) do doby první splátky dle splátkového kalendáře schváleného soudem v usnesení o schválení oddlužení. Dlužník má dále v souladu s usnesením o povolení oddlužení povinnost hradit k rukám insolvenčního správce zálohu na odměnu z počtu přezkoumaných přihlášek pohledávek, a to ve výši určené soudem v usnesení o povolení oddlužení. Např. Usnesení o úpadku bylo vydáno 1.12.2024. Usnesení o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty bylo vydáno 15.5.2025. Počínaje měsícem prosinec 2024 máte povinnost hradit zálohu na odměnu a hotové výdaje insolvenčního správce, a to až do května 2025 – tedy 6 x 2.178,- Kč (3.267,- Kč). Pokud dlužník řádně a včas nehradí předepsané zálohy na odměnu a hotové výdaje insolvenčního správce, může to mít závažné důsledky, včetně možnosti neschválení oddlužení.
Bylo vydáno rozhodnutí o úpadku a byli jste ustanoveni mým insolvenčním správcem. Jak mám postupovat?
V rámci Vašeho insolvenčního řízení je nezbytné, abyste insolvenčnímu správci poskytli základní informace a doložili potřebné dokumenty. Tyto podklady insolvenční správce neobdrží od soudu ani od osoby, která sepisovala Váš návrh. Vaše spolupráce je proto klíčová pro řádné vedení Vašeho oddlužení.
Po obdržení e-mailu od insolvenčního správce si stáhněte a vyplňte přiložený dotazník.
Vyplněný dotazník a požadované přílohy zašlete na e-mail asistentkabrno@forteslegal.cz .
Pokud požadované informace a dokumenty nepředložíte, bude to považováno za porušení Vašich povinností v insolvenčním řízení, a to může mít závažné důsledky, včetně možnosti neschválení Vašeho oddlužení.
Přišel mi e-mail, že u mě byla provedena pravidelná kontrola, co s tím?
V rámci Vašeho insolvenčního řízení provádíme každé tři měsíce pravidelnou kontrolu plnění povinností. Tento proces je nezbytný pro zajištění řádného průběhu Vašeho oddlužení a slouží ke kontrole, zda dodržujete podmínky stanovené insolvenčním zákonem a pokyny správce.
Obdržíte od nás e-mail s výzvou, ve kterém Vás požádáme o potvrzení určitých skutečností a případné doložení dokumentů.
-
Vznikl Vám nový dluh? (pokud ano uveďte – věřitel, výše, splatnost, popis nově vzniklého závazku a jak situaci řešíte)
-
Získal/a jste hodnoty darem nebo dědictvím? (pokud ano, uveďte popis a příslušné dokumenty)
-
Prodal/a či daroval/a jste majetek? (pokud ano uveďte – jaký majetek a příslušné dokumenty)
-
Došlo ke změně v počtu vyživovaných osob? (sňatek, narození dítěte, dítě přestalo dítě studovat – v takovém případě doložte rodný list/potvrzení o studiu)
-
Došlo u Vás ke změně výživného? (doložte kopii rozsudku či dohody o výživném apod.)
-
Došlo u Vás ke změně další skutečností? (bydliště, zaměstnání, zvýšení či změna kvalifikace, adresy, tel. e-mailu, obnovení či zřízení živnostenského oprávnění (IČ)
Na každý dotaz odpovězte celou větou, i pokud k žádné změně nedošlo (např. „Nevznikl mi žádný nový dluh“).
Pokud u Vás ke změně došlo, přiložte ke své odpovědi příslušné doklady, jako jsou např. výplatní pásky, potvrzení o studiu dětí, kopie rozsudku o výživném apod.
Pokud jste dosud nezaslal/a výplatní pásky, připojte je jako přílohu do odpovědi.
Vše zašlete e-mailem na adresu asistentkabrno@forteslegal.cz .
Nepředložení požadovaných podkladů nebo ignorování této výzvy může být považováno za porušení Vašich povinností v oddlužení. To může vést až ke zrušení schváleného oddlužení a zastavení insolvenčního řízení případně prohlášení konkursu na Váš majetek.
Jak postupovat, když jsem přišel o zaměstnání?
V prvním kroku musíte bez zbytečného odkladu kontaktovat insolvenčního správce a doložit doklady o ukončení pracovního poměru (tyto doklady doložte rovněž insolvenčnímu soudu). Následně je třeba zaregistrovat se na příslušném Úřadu práce v evidenci uchazečů o zaměstnání tak, aby případně nedocházelo k vytváření nových dluhů nehrazením sociálního a zdravotního pojištění. V případě ztráty zaměstnání v průběhu schváleného oddlužení, má dlužník povinnost vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmu usilovat, nesmí rovněž odmítat splnitelnou možnost si příjem obstarat. V případě výpadku příjmu je možné situaci dočasně řešit příspěvkem od třetí osoby formou daru či důchodu (je potřeba uzavřít darovací smlouvou, či smlouvou o důchodu), kdy třetí osoba poskytuje plnění věřitelům namísto dlužníka. Vše je nezbytné konzultovat s insolvenčním správcem.
Můžu i nadále podnikat pokud jsem podal insolvenční návrh? Jak se stanoví splátka pro oddlužení podnikateli?
Ano, v oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty můžou být i osoby samostatně výdělečně činné. Dlužník, který je podnikatelem - fyzickou osobou je povinen při oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty splácet nezajištěným věřitelům ze svých příjmů částku, která se určí podle ustanovení § 398b insolvenčního zákona.
V rozhodnutí o schválení oddlužení soud určí zálohovou splátku, což je minimální nevratná částka vypočtená na základě zisku dlužníka za poslední zdaňovací období. Tato částka odpovídá jedné dvanáctině ročního zisku, a to ve výši, jaké mohou být uspokojeny přednostní pohledávky při exekuci. Nebyla-li podnikatelská činnost vykonávána po celé zdaňovací období, určí se zálohová splátka z podílu zjištěného zisku a počtu měsíců, po kterou dlužník vykonával podnikatelskou činnost. Dlužník je povinen vždy po uplynutí 12 kalendářních měsíců k patnáctému dni následujícího kalendářního měsíce předložit insolvenčnímu správci listiny osvědčující jeho reálně dosažené příjmy a reálně vynaložené výdaje včetně výpisů z účtů, jakož i účetnictví či daňovou evidenci a přiznání k dani z příjmů za poslední zdaňovací období podle zvláštního zákona, popřípadě další listiny, tuto povinnost dlužník nemá po podání zprávy insolvenčního správce pro osvobození, na základě které insolvenční soud rozhodne o osvobození podle § 414 insolvenčního zákona. Splátkovou částku následně určí insolvenční správce z jedné dvanáctiny zisku dlužníka za zdaňovací období zjištěného z rozdílu reálně dosažených příjmů a reálně vynaložených výdajů a vypočte se ve výši, v jaké mohou být při výkonu rozhodnutí nebo exekuci uspokojeny přednostní pohledávky (referenční srážka).
Upozorňujeme, že dlužník v průběhu schváleného oddlužení nemůže pro výpočet referenční srážky uplatňovat výdaje procentem z příjmů (výdajový paušál) ale je povinen si vést pro účely insolvenčního řízení přehled skutečných příjmů a výdajů.
Může po mně po schválení oddlužení vymáhat dluh věřitel, který se řádně nepřihlásil do mého insolvenčního řízení?
Pokud dluh vznikl před zahájením insolvenčního řízení, mají věřitelé podle ustanovení § 136 insolvenčního zákona lhůtu dvou měsíců na přihlášení svých pohledávek do insolvenčního řízení. Tato lhůta začíná běžet dnem rozhodnutí o úpadku, resp. uveřejněním rozhodnutí v insolvenčním rejstříku. K přihláškám pohledávek, které jsou podány po uplynutí této lhůty, insolvenční soud nepřihlíží a přihlášku odmítá. Pohledávky, které nebyly včas přihlášeny, se v insolvenčním řízení neuspokojují. Dlužník má povinnost zachovávat zásadu rovného přístupu ke všem věřitelům, proto nesmí poskytovat žádné zvláštní výhody jednotlivým věřitelům ani hradit pohledávky, které měly být přihlášeny do insolvenčního řízení, mimo splátkový kalendář.
Mohu požádat o přerušení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty?
Ano. Žádost o přerušení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty může dlužník v insolvenčním řízení podat za podmínek stanovených § 412b insolvenčního zákona.
Jaké jsou povinnosti dlužníka v oddlužení?
-
Vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmu usilovat; dlužník nesmí odmítat možnost si příjem obstarat, také nesmí zatajovat žádný ze svých příjmů.
-
Povinností dlužníka je vynaložit veškeré úsilí, které po něm lze spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů.
-
Hodnoty získané dědictvím, darem a z neúčinného právního úkonu, jakož i majetek, který dlužník neuvedl v seznamu majetku, ač tuto povinnost měl, vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení a výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře. Dlužník nemůže odmítnout bez souhlasu insolvenčního správce dar ani dědictví.
-
Bez zbytečného odkladu oznámit každou podstatnou změnu (kontaktní údaje, změna zaměstnání, změna rodinného stavu atd.)
-
Vždy k 15. březnu a k 15. září kalendářního roku předložit přehled svých příjmů za uplynulých 6 kalendářních měsíců, neurčí-li insolvenční soud v usnesení o schválení oddlužení jinou dobu předkládání.
-
Neposkytovat nikomu z věřitelů žádné zvláštní výhody.
-
Nepřijímat na sebe nové závazky, které by nemohl v době jejich splatnosti splnit – tj. nevytvářet nové dluhy.
Na jak dlouho budu v insolvenci?
USNESENÍ O ÚPADKU PŘED ÚČINNOSTÍ NOVELY V ROCE 2024
Insolvenční řízení skončí:
-
po uplynutí 60 měsíců splátkového kalendáře, pokud nebyly porušeny povinnosti dlužníka při vynakládání veškerého úsilí (při úhradě více jak 30 % nezajištěných věřitelů se má za to, že povinnosti nebyly porušeny),
NEBO
-
jakmile dojde k úhradě 100 % nezajištěných věřitelů,
NEBO
-
po 36. měsících, bude-li uhrazeno více jak 60 % nezajištěných věřitelů, nebo vznikl-li nárok na starobní důchod před schválením oddlužení, nebo byl-li přiznán invalidní důchod II. nebo III. stupně.
První měsíc oddlužení je následující kalendářní měsíc po měsíci, ve kterém bylo vydáno Usnesení o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty, pokud nebylo soudem v usnesení o schválení oddlužení určeno jinak.
USNESENÍ O ÚPADKU PO ÚČINNOSTÍ NOVELY V ROCE 2024
Splnění předpokladů pro osvobození:
-
dlužník splatil nezajištěným věřitelům jejich pohledávky v plné výši,
NEBO
-
po dobu 3 let od schválení oddlužení nebylo dlužníku oddlužení zrušeno a plnil-li dlužník po tuto dobu všechny podstatné povinnosti vyplývající z oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty; má se za to, že tyto povinnosti plnil, jestliže dosáhl předpokládané míry uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů určené insolvenčním soudem v rozhodnutí o schválení oddlužení.
První měsíc oddlužení je následující kalendářní měsíc, po měsíci, ve kterém bylo vydáno Usnesení o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty, pokud nebylo soudem v usnesení o schválení oddlužení určeno jinak.
Kolik mi bude strháváno měsíčně z příjmu?
To lehce zjistíte po zadání potřebných údajů do insolvenční kalkulačky, kterou naleznete zde. (odkaz na - https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/)
Jaký majetek mi nemůže insolvenční správce prodat?
Věci osobní potřeby a obvyklé vybavení domácnosti, byt nebo dům, pokud splňuje podmínky tzv. chráněného obydlí, a není-li zajištěný zástavním právem. Dále také to, co má nízkou hodnotu, že by utržené peníze nezaplatily ani náklady na prodej a zákonnou odměnu insolvenčního správce.
Můžu si zřídit nový bankovní účet?
Ano, po schválení Vašeho oddlužení můžete.
Forteslegal insolvence v.o.s.
IČO: 07667485
DIČ: CZ07667485
Opuštěná 227/4
602 00 Brno